Listopad

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 grudnia 2017
  •  „ŚPIEWAMY PRZEBOJE NASZYCH RODZICÓW”
  •  PRÓBNY EGZAMIN
  •  WRÓŻBY ANDRZEJKOWE
  •  „ŚPIĄCA KRÓLEWNA”
  •  POKAZ PŁAZÓW
  •  LEKCJA KULINARNA
  •  PLUSZOWY MIŚ
  •  „ZA MUNDUREM PANNY … I CHŁOPCY SZNUREM”
  •  MAKULATURA
  •  ZABAWA ANDRZEJKOWA
  •  „CHROŃMY ZWIERZĘTA”
  •  PIECZENIE GOFRÓW
  •  „ZOSTAĆ STRAŻAKIEM”
  •  „LISTY DO M 3”
  •  „PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNE”
  •  „OJCZYZNA W SERCACH SIĘ ZACZYNA”
  •  WZAJEMNA WSPÓŁPRACA

„ŚPIEWAMY PRZEBOJE NASZYCH RODZICÓW”

             Dnia 28 listopada 2017 roku w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie odbyły się eliminacje do XI konkursu „Śpiewamy przeboje naszych rodziców”. Udział w nich wziął zespół muzyczny Interim z naszej placówki pod opieką p. Łukasza Jugo.

             Nasi reprezentanci podczas eliminacji wykonali dwa utwory: „Ludzkie gadanie” z repertuaru Maryli Rodowicz i Seweryna Krajewskiego oraz „Zacznij od Bacha” z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego i … awansowali do finału.

             Dnia 1 grudnia odbył się finał. Podczas niego zespół Interim wykonując utwór „Zacznij od Bacha” wywalczył I miejsce.

Skład zespołu Interim stanowią uczniowie klasy IIIG:

  • Grzegorz Babiuch,
  • Klaudia Brylska,
  • Krzysztof Chmielowiec,
  • Jakub Dąbrowski,
  • Sylwia Dul,
  • Magdalena Šudák.

PRÓBNY EGZAMIN

             W dniach od 29 listopada do 1 grudnia 2017 roku w naszym zespole odbył się próbny egzamin gimnazjalny przygotowany przez wydawnictwo Nowa Era. Udział w nim wzięli trzecioklasiści z naszej placówki. Swoją wiedzę sprawdzali:

  • 29 listopada – z historii i wos-u oraz z języka polskiego,
  • 30 listopada – z przedmiotów przyrodniczych i z matematyki,
  • 1 grudnia – z języka angielskiego (21 osób) i z języka niemieckiego (5 osób) na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

             Koniec listopada każdemu z nas kojarzy się z wróżbami andrzejkowymi. Każdy z nas jest ciekawy, co czeka nas w najbliższej przyszłości. Chociaż wynik wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, to każdy z nas chętnie udaje się do „wróżki” w ten szczególny dzień.

             Tak też było w naszej placówce.

             Dnia 28 listopada 2017 roku na świetlicy szkolnej każdy mógł sobie powróżyć z wosku, obierek jabłek; poznać imię i zawód przyszłej żony lub męża oraz spróbować magicznych eliksirów oraz ciasta „czarna magia”. Magiczne spotkanie zostało zorganizowane przez p. Katarzynę Gułę.

             Z kolei, dnia 30 listopada niezależnie od siebie, przedszkolaki oraz uczniowie klasy I szkoły podstawowej gościli wróżki. Nasi najmłodsi członkowie społeczności szkolnej bardzo chętnie uczestniczyli w zabawie zorganizowanej przez swoje wychowawczynie: p. Ewę Hankus oraz p. Beatę Guściorę.


„ŚPIĄCA KRÓLEWNA”

             Dnia 29 listopada 2017 roku przedszkolaki oraz uczniowie klasy I i III szkoły podstawowej gościli Teatr pod Jabłonią ze spektaklem „Śpiąca Królewna”.

             Młodzi widzowie podziwiali nie tylko przepiękną grę aktorską, ale również elementy tańca dworskiego, nowoczesnego, towarzyskiego oraz oprawę plastyczną. Nasi milusińscy nie tylko byli biernymi widzami, ale brali w nim czynny udział.

             Spotkanie z teatrem zostało zorganizowane przez p. Annę Piątkowską.


POKAZ PŁAZÓW

             Dnia 28 listopada 2017 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w pokazie płazów. Mogli zobaczyć przedstawicieli płazów bezogoniastych niewystępujących w Polsce: rzekotkę australijską, ropuchę agę, kumaka dalekowschodniego oraz szkielet ropuchy indonezyjskiej. Ponadto uczestnicy spotkania oglądali także przedstawicieli płazów ogoniastych: traszki i salamandrę tygrysią o imieniu Tadeusz.

             Dzieci dowiedziały się, że wszystkie płazy występujące w Polsce są pod ochroną. Dowiedziały się również w jakich środowiskach występują płazy i czym się odżywiają.

             W pokazie uczestniczyli zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. Został on zorganizowany przez p. Urszulę Rożek.

(aut. Katarzyna Guła)


LEKCJA KULINARNA

             Ciekawa godzina wychowawcza zachęca do współpracy wszystkich uczniów. Klasa VI pod czujnym okiem wychowawczyni, p. Anety Wilk, dnia 24 listopada 2017 roku przygotowywała tosty oraz sałatkę owocową. Nie było stania pod ścianą, narzekania ani nudy. Każdy zorganizował tak sobie swoją pracę, by potem móc wspólnie przejść do najlepszej części zajęć, czyli konsumowania.

             Mile spędzone godziny wychowawcze motywują do działania i są wspaniałą integracją koleżeńską.

(aut. Marzena Ścipień)


PLUSZOWY MIŚ

             Miękki i puchaty MIŚ to najmilsza zabawka i najlepszy przyjaciel dzieci. Pomimo coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na Pluszowego Misia nie przemija, a hasło „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny MIŚ” jest ponadczasowe. Ten mały pluszak doczekał się swojego święta, bowiem 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.

             Uczniowie naszej szkoły z tej okazji, dnia 24 listopada 2017 roku, wzięli udział w zabawie, którą przygotował samorząd uczniowski. Każdy, kto postawił tego dnia na swojej ławce Pluszowego Misia był zwolniony z odpowiedzi ustnej oraz nie mógł otrzymać oceny niedostatecznej. W klasach, w których w 100% uczniów przyniosło maskotki rozdano słodkie upominki.

             Nasi szkolni koledzy udowodnili, że Pluszowy Miś, to zabawka nie tylko dla najmłodszych.

(aut. Marzena Ścipień)


„ZA MUNDUREM PANNY … I CHŁOPCY SZNUREM”

             23 listopada 2017 roku gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Żandarmerii Wojskowej z Nowej Dęby – komendanta placówki, starszego chorążego sztabowego Sebastiana Tuźnika oraz starszego sierżanta Tomasza Kowalskiego.

             Panowie przybyli do uczniów z klasy III gimnazjum w celu podzielenia się wiedzą i doświadczeniami, jakie zdobyli pełniąc służbę w Żandarmerii Wojskowej. Uczniowie mogli obejrzeć i wysłuchać prezentację multimedialną na temat funkcjonowania placówki; zadań, jakie realizuje. Pan Komendant podkreślił, że praca w Żandarmerii to przede wszystkim służba, która wymaga poświęcenia. Chłopcy i dziewczęta z zainteresowaniem zapoznali się z wyposażeniem do wykonywania między innymi prac dochodzeniowo-śledczych oraz kryminalistycznych, jakimi zajmuje się Żandarmeria.

             Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy mogą planować swoją ścieżkę zawodową związaną ze służbą w Żandarmerii. Dowiedzieli się, jaką drogę kształcenia należy przebyć, aby pracować w Żandarmerii.

             Była to kolejna cenna lekcja edukacji zawodoznawczej dla młodzieży, która już „za chwilę” będzie musiała podjąć decyzję o wyborze szkoły średniej.

             Dziękujemy serdecznie za przybycie!

(aut. Agata Stawiarska)


MAKULATURA

             Od wielu lat nasza placówka prowadzi zbiórkę makulatury współpracując z firmą Santa-EKO z Sandomierza, która na szeroką skalę prowadzi selektywną zbiórkę odpadów.

             Ogłoszona na początku września zbiórka doczekała się końca. Dnia 23 listopada 2017 roku zebrana makulatura o wadze 740 kg została odebrana przez firmę Santa-EKO.


ZABAWA ANDRZEJKOWA

             Jak co roku w naszej szkole, dnia 22 listopada 2017 roku, odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Najpierw bawili się uczniowie z młodszych klas, po czym swoją zabawę rozpoczęli starsi koledzy. Była świetna muzyka, konkursy, zabawy oraz długo przez wszystkich wyczekiwane wróżby. Tego dnia można było między innymi „wylosować” imię swojej przyszłej żony lub męża, czy poznać swój przyszły zawód. Nie zabrakło także pysznych poczęstunków, które organizowano w klasach.

             Podczas dyskoteki uczniowie chętnie wspierali działający w szkole wolontariat, który prowadził świąteczną zbiórkę żywności.

             Zabawę przygotowali uczniowie działający w samorządzie uczniowskim przy wsparciu swoich opiekunów, jak również wychowawców klas oraz rodziców.

(aut. Marzena Ścipień)


„CHROŃMY ZWIERZĘTA”

             W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy w październiku Szkolne Koło Wolontariatu pod opieką p. Ewy Krasoń i p. Beaty Szewc zaznaczyło swoją obecność. Jego członkowie postanowili pomóc bezdomnym czworonogom.

             W dniach od 9 do 30 października 2017 roku w naszej placówce trwała zbiórka karmy dla schroniska dla zwierząt w Machowie, które jest pod opieką Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia „Chrońmy zwierzęta”. Akcja cieszyła się dużym poparciem środowiska szkolnego.

             Dnia 16 listopada opiekunowie koła wraz z jego członkiniami: Moniką Sierant, Amelią Gołąbek i Martyną Kopeć zawiozły zebrane produkty do przytuliska.


PIECZENIE GOFRÓW

             W klasie V, w ramach godziny wychowawczej, dnia 16 listopada 2017 roku odbyły się zajęcia kulinarne. Uczniowie pod czujnym okiem wychowawczymi, p. Małgorzaty Artyszuk oraz p. Marzeny Ścipień, przygotowywali pięknie wyglądające i pysznie smakujące gofry. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w pieczeniu i dekorowaniu deserów, po czym chętnie je zajadały, jak również częstowały uczniów z innych klas.

             Lekcja ta miała za zadanie zintegrować zespół klasowy, nauczyć współpracy w grupie oraz odpowiedzialności za powierzone zadania. Efekty pracy przedstawiamy na zdjęciach.

(aut. Marzena Ścipień)


„ZOSTAĆ STRAŻAKIEM”

             Dnia 16 listopada 2017 roku uczniowie klasy III gimnazjum wraz z opiekunkami: p. Agatą Stawiarską i p. Urszulą Rożek odwiedzili Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą PSP w Nowej Dębie. Młodzież spotkała się z zawodowymi strażakami, którzy opowiedzieli o pracy w Straży Pożarnej, przedstawili ścieżkę kształcenia zawodowego, jaką trzeba przebyć, aby zostać strażakiem. Uczniowie mogli obejrzeć sprzęt gaśniczo-ratowniczy, jakim dysponuje jednostka, zapoznać się z jego przeznaczeniem oraz poznać warunki pracy w Straży Pożarnej.

             Spotkanie miało charakter zawodoznawczy z racji konieczności wyboru szkoły ponadgimnazjalnej przez naszych gimnazjalistów, którzy „już za chwilę” będą musieli podjąć decyzję, co do wyboru zawodu.

             Dziękujemy za lekcję, która być może będzie impulsem dla naszych uczniów, aby rozwijać się w tym kierunku.

(aut. Agata Stawiarska)


„LISTY DO M 3”

             Małymi krokami zbliżamy się do magicznego, świątecznego czasu. Starsza grupa uczniów naszej szkoły z klasy VII SP oraz II i III G wybrała się dnia 14 listopada 2017 roku na wycieczkę do kina w Rzeszowie na premierowy film „Listy do M 3”. Był śmiech, były łzy i wzruszenia – takie emocje towarzyszyły podczas oglądanego filmu, który wprowadza w świąteczny nastrój. Po obejrzanym seansie uczniowie mieli wolny czas, który zaowocował w „książkowe zdobycze”.

             Wycieczka została zorganizowana z inicjatywy samorządu uczniowskiego pod opieką p. Danuty Boczuli, p. Agaty Stawiarskiej i p. Marzeny Ścipień.

(aut. Marzena Ścipień)


„PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNE”

             Dnia 10 listopada 2017 roku Zespół Szkół w Woli Baranowskiej po raz VIII zorganizował Gminny Konkurs „Pieśni i Piosenki Patriotycznej”. Udział w nim wziął zespół muzyczny – Interim z naszego zespołu pod opieką p. Łukasza Jugo.

             Nasi reprezentanci wywalczyli I miejsce wykonując utwory: „O mój rozmarynie” oraz „Ja to mam szczęście”.

Skład zespołu INTERIM stanowią uczniowie klasy IIIG:

  • Grzegorz Babiuch,
  • Klaudia Brylska,
  • Krzysztof Chmielowiec,
  • Jakub Dąbrowski,
  • Sylwia Dul,
  • Magdalena Šudàk.

„OJCZYZNA W SERCACH SIĘ ZACZYNA”

             Dnia 9 listopada 2017 roku w naszym zespole odbyła się akademia z okazji 99-tej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Udział w niej wzięli uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście – Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, jego zastępca, Przewodniczący Rady Gminy, radni i sołtysi.

             W trakcie jej trwania zwrócono uwagę na lokalny patriotyzm, znaczenie słowa „patriota”, z czego powinniśmy być dumni jako Polacy zgodnie z morałem akademii „Cudze chwalicie, swego nie znacie, teraz już wiecie, co posiadacie”. Podczas niej mogliśmy zobaczyć taniec: krakowiak w wykonaniu uczniów klasy ISP oraz z „flagą” w wykonaniu uczennic klasy IIIG. Ponadto przepiękna oprawa muzyczna oddała w pełni ideę tak ważnego dla każdego Polaka święta.

             Akademia została przygotowana przez p. Ewę Krasoń, p. Łukasza Jugo, p. Beatę Szewc przy współpracy z p. Katarzyną Gułą, p. Elżbietą Obarą i p. Marią Tłuścik-Babulą.


WZAJEMNA WSPÓŁPRACA

             Dnia 2 listopada 2017 roku uczniowie klasy trzeciej gimnazjum pod opieką p. Agaty Stawiarskiej, na lekcji wychowawczej piekli gofry.

             Była to nietypowa lekcja, która miała na celu integrację zespołu klasowego. Dzięki niej uczniowie uczyli się odpowiedzialności – przyniesienie odpowiednich produktów, współpracy w grupie – podział czynności do wykonania oraz najprzyjemniejsza część zajęć – spożycie przygotowanych gofrów. Każda osoba w pełni zaangażowała się w wykonanie przydzielonej czynności. Dla wszystkich najprzyjemniejszym momentem te lekcji była jej ostatnia część.

             Należy podkreślić fakt, że trzecioklasiści nie tylko konsumowali gofry we własnym towarzystwie, ale częstowali nimi nauczycieli, swoich młodszych kolegów.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-12-25
Data publikacji:2017-12-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Szewc Beata
Liczba odwiedzin:3763