Październik

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
31 października 2018
  • DZIEŃ KOSZULI W KRATKĘ
  • „GDZIE JEST STASIO?”
  • „ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI, TAK SZYBKO ODCHODZĄ…”
  • „SZLABAN NA RYZYKO”
  • „SMAŻYMY NALEŚNIKI”
  • BUKOWINA TATRZAŃSKA
  • WROTKI
  • DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
  • „NIE CHCIEJCIE OJCZYZNY, KTÓRA WAS NIC NIE KOSZTUJE”
  • SPRZĄTANIE ŚWIATA
  • NAGRODA SKO
  • „BEZPIECZNY INTERNET – SIECIAKI”
  • „JAN PAWEŁ II – NAUCZYCIEL WOLNOŚCI”
  • WYJAZD DO WROTKARNI
  • DZIEŃ UŚMIECHU
  • WYJAZD NA PAINTBALLA
  • DZIEŃ CHŁOPAKA W PRZEDSZKOLU
  • SZASZŁYKI
  • WARSZTATY ZAWODOZNAWCZE W KLASIE III GIMNAZJUM
  • PASOWANIE NA UCZNIA
  • „DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA”

DZIEŃ KOSZULI W KRATKĘ

             W ostatni dzień października odbył się kolejny dzień z serii nietypowych zorganizowany przez samorząd uczniowski. Tym razem uczniowie, którzy chcieli wziąć udział w zabawie międzyklasowej, mieli założyć koszulę w kratkę.

             Frekwencja udziału okazała się bardzo wysoka. W klasie VII i VIII uczniowie zmobilizowali się na 100%. W pozostałych klasach wyniki zabawy są następujące: kl. I SP – 21%, kl. II SP – 69%, kl. IV SP – 78%, kl. Va SP – 89%, kl. Vb SP – 85%, kl. VI SP – 87%, kl. III PG – 81%.

             Nad przebiegiem akcji czuwała Patrycja Cebula z klasy VI wraz z Mikołajem Surowcem z klasy VII. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział we wspólnej zabawie.

(aut. Marzena Ścipień)


„GDZIE JEST STASIO?”

             Dnia 30 października 2018 roku dzieci z przedszkola i klas I-II szkoły podstawowej obejrzeli spektakl pt. „Gdzie jest Stasio?” w wykonaniu grupy teatralnej Zielony Melonik. Sztuka opowiadała o pajacyku, który w towarzystwie lalki Toli i misia Kleofasa, wyruszył na poszukiwanie swojego przyjaciela Stasia porwanego przez złego Piksela.

             Głównym celem przedstawienia było uświadomienie dzieciom, jakie zagrożenia niesie za sobą nadmierne używanie komputera, telewizora czy telefonu komórkowego:

„A komputer fajna rzecz, lecz o jednym zawsze wiedz:

jak komputer to z umiarem, nie za dużo lecz w sam raz…”

             Spotkanie z teatrzykiem zostało zorganizowane przez p. Annę Piątkowską.


„ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI,

TAK SZYBKO ODCHODZĄ…”

             Pierwszy listopada to dzień „Wszystkich świętych”. W ten dzień odwiedzamy groby naszych bliskich. W tradycji polskiej cmentarz jest miejscem szczególnym, podobnie jak szczególna jest cześć oddawana przez Polaków własnym przodkom. Cmentarz wrósł na trwałe w nasz pejzaż. Jest on symbolem smutku i zadumy, a poprzez nadany mu przez chrześcijaństwo sens – znakiem nadziei i wiary.

             W związku ze zbliżającym się świętem w poniedziałek, 29 października 2018 roku, członkowie szkolnego koła wolontariatu oraz przedstawiciele samorządu uczniowskiego, pod opieką p. Ewy Krasoń oraz p. Beaty Szewc, odwiedzili pobliski cmentarz. Tam uporządkowali kilka grobów i zapalili na nich znicze.


„SZLABAN NA RYZYKO”

             Dnia 29 października 2018 roku uczniowie klasy I i II szkoły podstawowej wzięli udział w spotkaniu z pracownikami Służby Ochrony Kolei, którzy na co dzień pracują w Lublinie, Stalowej Woli, czy Rozwadowie. Panowie w formie filmów, animowanych bajek dla dzieci oraz quizów, zaprezentowali zasady bezpiecznego zachowania się w ruchu kolejowo-drogowym.

             Pracownikom kolei towarzyszył także nietypowy pracownik – belgijski owczarek „Zori”, który wraz ze swoim opiekunem zaprezentował niektóre swoje umiejętności.

             Na zakończenie spotkania każdy jego uczestnik mógł przymierzyć umundurowanie Straży Ochrony Kolei. Z kolei na pamiątkę wizyty „kolejarzy” wszyscy otrzymali pamiątkowe książeczki: „Bezpieczny przejazd” i „Kolejowe przygody Piotrusia”.


„SMAŻYMY NALEŚNIKI”

             Uczniowie klasy Va 26 października 2018 roku wraz ze swoją wychowawczynią, p. Ewą Krasoń, na lekcji wychowawczej piekli pyszne naleśniki.

             Zajęcia te miały na celu zintegrować zespół klasowy i nauczyć pracy w grupie. Uczniowie sami, pod czujnym okiem wychowawczyni, podzielili się zadaniami, kto i co robić. Jedni piekli naleśniki, inni przygotowywali nadzienie, smarowali upieczone naleśniki, ozdabiali je według uznania.

             Podczas pracy wszyscy świetnie się bawili… Nie mogli doczekać się najważniejszej części ich kulinarnych zajęć – wspólnego zjedzenia przygotowanych pyszności!!!


BUKOWINA TATRZAŃSKA

             Dnia 22 października 2018 roku dwudziestu trzech uczniów z naszej placówki udało się na trzydniową wycieczkę do Bukowiny Tatrzańskiej. Na miejscu czekała na nich moc atrakcji:

  • Rusinowa Polana,
  • Wiktorówki,
  • relaks w strefie SPA w hotelu „Grand Stasinda”,
  • wieczorna dyskoteka,
  • termy w Białce Tatrzańskiej,
  • wieczorne ognisko w góralskiej chacie z prawdziwymi góralami,
  • spacer po Zakopanem.

             Wycieczkowicze żałowali, że czas tak szybko minął i trzeba było wracać do swoich domów…

             Wyjazd został zorganizowany przez p. Beatę Guściorę i p. Beatę Małodzińską.


WROTKI

             Dnia 18 października 2018 roku uczniowie klasy IV i Va wraz ze swoimi wychowawczyniami, p. Ewą Krasoń i p. Elżbietą Obarą, udali się do tarnobrzeskiej wrotkarni „DiscoRolka Club”. Tam czekała na nich moc atrakcji. Do wyboru mieli nie tylko jazdę na wrotkach, ale mogli również zagrać w bilard, w rzutki, pograć piłkarzykami oraz na konsoli, itp.

             Na zakończenie tak mile spędzonego dnia wszyscy zjedli pyszne pizze i wrócili do szkoły…


DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

             „Wszyscy nasi kochani nauczyciele dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele. Za naukę, za trud, jaki jest wkładany, przeogromny bukiet życzeń dziś składamy.”

             Uczniowie naszej szkoły z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej postanowili podziękować swoim wychowawcom i nauczycielom oraz docenić ich trud, jaki każdego dnia wkładają w wychowanie i edukację, w kształtowanie sumień, aby uczyli się pokonywać zło i kierowali się w życiu tylko dobrem.

             Uczniowie klasy szóstej – Diana Pazdyk, Patrycja Magda i Kuba Paduch – przygotowali pod okiem p. Marzeny Ścipień audycję radiową, w której mieli okazję wyrazić podziękowanie i wdzięczność nauczycielom i pracownikom naszej szkoły. Tego dnia wiele razy padło słowo „dziękuję”, były drobne upominki i ciepłe gesty kierowane do grona pedagogicznego.

             Słodką niespodzianką zaskoczyli wszystkich nauczycieli uczniowie klasy drugiej, którzy wraz ze swoją wychowawczynią p. Beatą Guściorą upiekli przepyszną szarlotkę, która wraz z gorącymi życzeniami rozpływała się w ustach.

             Nie zabrakło również akcentu od członkiń samorządu uczniowskiego, które własnoręcznie przygotowały drobne słodkości dla każdego nauczyciela i pracownika szkoły.

(aut. Marzena Ścipień)


„NIE CHCIEJCIE OJCZYZNY,

KTÓRA WAS NIC NIE KOSZTUJE”

             15 października 2003 roku, w dwudziestą piątą rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II, Publiczne Gimnazjum w Ślęzakach otrzymało imię Wielkiego Polaka. Cztery lata później, 17 października otrzymało sztandar. W wyniku reformy oświatowej rok szkolny 2018/2019 jest ostatnim rokiem, w którym funkcjonują klasy gimnazjalne.

             Aby uczcić te ważne daty dla naszej placówki dnia 15 października 2018 roku cała społeczność szkolna zgromadziła się na Mszy Świętej odprawionej przez księdza biskupa, Edwarda Frankowskiego, w kościele w Ślęzakach. Po niej wszyscy zgromadzili się na dziedzińcu szkolnym, gdzie rozpoczęła się uroczysta akademia łącząca: Dzień Komisji Edukacji Narodowej, historię gimnazjum oraz wspomnienia o Janie Pawła II.

             Uroczystość na dziedzińcu szkolnym rozpoczęła się od przywitania przez dyrektora, p. Jacka Rożka, zaproszonych gości, rodziców, pracowników, uczniów i absolwentów naszej placówki oraz złożenia życzeń z okazji święta pracowników oświaty. Dyrektor Zespołu wręczył tego dnia Nagrody Dyrektora. Otrzymali je:

  • p. Anna Cieśla,
  • p. Danuta Boczula,
  • p. Halina Górnicz,
  • p. Łukasz Jugo, ponadto 11 października otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • p. Sławomir Kozioł,
  • p. Wiesław Urbaniak.

             Następnie Nagrody Burmistrza wręczył Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, p. Marek Mazur. Otrzymały je: p. Ewa Krasoń oraz p. Agata Stawiarska.

             Po nagrodach rozpoczęła się kolejna część akademii przygotowana przez p. Danutę Boczulę i p. Łukasz Jugo. Po słowie wstępnym p. Jacka Rożka, który przypomniał najważniejsze wydarzenia z kart historii gimnazjum widzowie zostali zabrani w podróż przywołującą czasy:

  • największych sukcesów sportowych,
  • największych osiągnięć zespołów muzycznych,
  • działalności dwujęzycznego koła teatralnego „KWADRAT”,
  • certyfikatów z języka niemieckiego, osiągnięć przedmiotowych….

             Ostatnia część akademii poświęcona była Janowi Pawłowi II. Aby wyrazić miłość i wdzięczność Ojcu Świętemu za to, czego dokonał w czasie dwudziestu siedmiu lat pontyfikatu odbył się koncert pod tytułem „W hołdzie Janowi Pawłowi II”. Podczas niego wspominano najważniejsze wydarzenia w życiu Wielkiego Polaka, które przeplatały się z jego ulubionymi pieśniami. Na zakończenie spotkania wszyscy wspólnie zaśpiewali ulubioną pieśń Jana Pawła II – „Barkę”.

             Tę część akademii przygotowali: p. Łukasz Jugo, p. Ewa Krasoń i p. Beata Szewc.


SPRZĄTANIE ŚWIATA

             Międzynarodowa kampania, jaką jest sprzątanie świata odbywa się we wszystkich zakątkach świata. Akcję tę obchodzimy zazwyczaj w trzeci weekend września, jednak w naszym Zespole miała ona miejsce 12 października. To właśnie wtedy, w słoneczny popołudniowy piątek, szkolna brać wraz z nauczycielami zakasała rękawy, aby uprzątnąć teren wokół naszej szkoły. Uczniowie wyposażeni zostali w worki na śmieci, grabie, miotły i inne niezbędne rzeczy. Każdej klasie przypisano teren, którym miała się zająć. Dzięki tak zorganizowanej akcji wokół całej szkoły zapanował porządek.

             Sprzątanie świata zorganizowała p. Katarzyna Guła wraz z p. Beatą Szewc.

(aut. Marzena Ścipień)


NAGRODA SKO

             Rok rocznie Szkolna Kasa Oszczędności działająca przy naszej szkole podstawowej bierze udział w konkursie organizowanym dla Szkolnych Kas.

             Dnia 12 października 2018 roku, dzięki zaangażowaniu opiekuna oraz członków naszego szkolnego SKO, NAGRODĘ III stopnia na etapie regionalnym w edycji 2017/2018 z rąk Dyrektora Banku PKO S. A. w Tarnobrzegu odebrała p. Małgorzata Artyszuk.

             GRATULUJEMY!!!


„BEZPIECZNY INTERNET – SIECIAKI”

             We wrześniu uczniowie klasy czwartej wraz ze swoją wychowawczynią, p. Elżbietą Obarą, poznawali zasady bezpiecznego korzystania z internetu. W tym celu przechodzili misje z drużyną Sieciaków wykonując poszczególne zadania.

             Dnia 11 października 2018 roku w naszej szkole odbyły się eliminacje do finału gminnego konkursu „Bezpieczny Internet – Sieciaki”. Zostały one przeprowadzone przez p. Wojciecha Antończyka z Fundacji Orange.

             Do dalszego etapu awansowali: Kacper Obara, Maria Ślusarz i Mateusz Ślusarz.

             W finale, który odbył się 12 października w Zespole Szkół w Skopaniu, nasi reprezentanci musieli uznać wyższość konkurentów….


„JAN PAWEŁ II – NAUCZYCIEL WOLNOŚCI”

             Dnia 9 października 2018 roku w naszym zespole odbył się diecezjalny konkurs wiedzy o Świętym Janie Pawle II pod hasłem „Jan Paweł II – nauczyciel wolności”. Udział w nim wzięło osiem szkół noszących imię Wielkiego Polaka.

             Konkurs składał się z trzech etapów:

  • test wiedzy: praca indywidualna,
  • interpretacja tekstu zaczerpniętego z nauczania Jana Pawła II,
  • znajomość filmu „Karol – papież, który pozostał człowiekiem”.

             Jury, w skład którego wchodzili opiekunowie konkursowiczów oraz Dyrektor naszej placówki, było pod wrażeniem przygotowania drużyn do konkursu. Po naradzie i zliczeniu punktów jury ogłosiło wyniki:

  • I miejsce przyznano reprezentantom Publicznego Katolickiego Gimnazjum im. Św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu,
  • II miejsce zajęli reprezentanci Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli,
  • III miejsce wywalczyli reprezentanci Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Cyganach.

             Oficjalne wręczenie nagród miało miejsce 15 października. Zwycięzcy odebrali je z rąk Jego Ekscelencji Księdza Biskupa, Edwarda Frankowskiego.

             Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez p. Annę Cieślę oraz p. Sławomira Kozioła.


WYJAZD DO WROTKARNI

             Niespodzianek i wyjazdów z okazji dnia chłopaka ciąg dalszy. Tym razem święto chłopców obchodzili uczniowie klasy siódmej, którzy wraz ze swoją wychowawczynią p. Anetą Wilk oraz p. Pawłem Wilkiem, 8 października wybrali się do tarnobrzeskiej wrotkarni DiscoRolka Club. Atrakcji tam było co nie miara. Oprócz jazdy na wrotkach można było zagrać w bilard, rzutki czy icehokej.

             Po pełnych wrażeń sportowych atrakcjach chłopcy i dziewczęta konsumowali pyszne pizze. Tak spędzony wspólnie dzień na pewno zapadnie w pamięć siódmoklasistom.

(aut. Marzena Ścipień)


DZIEŃ UŚMIECHU

             Tradycją już jest to, iż w naszej szkole w dniu, kiedy przypada Światowy Dzień Uśmiechu obdarowujemy się naklejkami z uśmiechem. Tak było i tym razem 5 października, bowiem dzień ten obchodzony jest zawsze w pierwszy piątek października. Z tej okazji członkinie samorządu uczniowskiego na czele z przewodniczącą – Amelią Gołąbek – przyklejały wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły żółte naklejki z uśmiechem.

             Ten miły akcent wywołał to, co było zamiarem tejże akcji, czyli uśmiech Uśmiech. Pamiętajmy, że śmiech to zdrowie i nic nie kosztuje, więc… uśmiechajmy sięUśmiech.

(aut. Marzena Ścipień)


WYJAZD NA PAINTBALLA

             5 października klasa Vb z okazji Dnia Chłopaka pod opieką wychowawcy pani Danuty Boczuli uczestniczyła w wyjeździe integracyjnym do Tarnobrzega na paintballa.

             Celem wycieczki była nie tylko integracja zespołu klasowego, ale również propagowanie zdrowej rywalizacji opartej na zasadzie fair play, budowanie teamu w grupie, promowanie i upowszechnianie sportu oraz aktywnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu.

             Na miejscu przedstawiono uczniom regulamin i zasady bezpiecznej gry w paintball. Ubrano w kombinezony, maskę ochroną do gry paintball oraz markery wyposażone w kulki wypełnione farbą . Uczniowie zostali podzieleni na dwa zespoły, które na polu paintballowym „walczyły” między sobą.

             Jak się okazało gra paintballowa dostarczyła ogromnych emocji i niezapomnianych wrażeń. Wspólna rywalizacja wzmocniła ducha walki w klasie oraz zjednoczyła ją jako drużynę.

(aut. Danuta Boczula)


DZIEŃ CHŁOPAKA W PRZEDSZKOLU

             Dnia 4 października Dzień Chłopaka świętowali najmłodsi członkowie naszej społeczności szkolnej – przedszkolaki.

             Starszaki oraz uczniowie klasy pierwszej wraz ze swoimi wychowawczyniami, p. Anną Piątkowską oraz p. Krystyną Dryką, udali się do Tarnobrzega, do „Fabryki Zabawek”. Tam czekała na nim moc atrakcji. Nie tylko chłopcy świetnie się bawili, ale również dziewczęta znalazły coś dla siebie!

             Dziewczęta oraz wychowawczyni młodszej grupy przedszkolnej, p. Ewa Hankus, również nie zapomniały o swoich „młodych mężczyznach”. Zaprosiły ich do wspólnego pieczenia kiełbasek na świeżym powietrzu. Było dużo śmiechu, wspólnej zabawy … aż szkoda było wracać do sal przedszkolnych….


SZASZŁYKI

             Minął wrzesień… rozpoczęła się kalendarzowa jesień….

             Uczniowie klasy czwartej wraz ze swoją wychowawczynią, p. Elżbietą Obarą, postanowili zatrzymać jeszcze choćby na chwilę lato. Dnia 4 października na lekcji wychowawczej przygotowywali pyszne szaszłyki, które przypominały im czas spędzony z rodziną podczas letniego wypoczynku.

             Podczas wykonywania szaszłyków wspominano wakacje, udzielano sobie na wzajem „dobrych rad”, jak je poprawnie zrobić i na koniec – coś na co wszyscy czekali od początku, wspólna konsumpcja.


WARSZTATY ZAWODOZNAWCZE W KLASIE III GIMNAZJUM

             4 października 2018 r. w naszej szkole gościliśmy p. Katarzynę Tadrę z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Dębie, która poprowadziła w klasie III gimnazjum warsztaty zawodoznawcze. Pani Katarzyna jest doradcą zawodowym, udziela wskazówek młodym ludziom niezdecydowanym jeszcze, co do swojej dalszej ścieżki kształcenia.

             Spotkanie trwało 2 godziny lekcyjne. Młodzież mówiła o swoich planach zawodowych, kierunkach, na jakich chcieliby kontynuować dalszą naukę. Okazało się jednak, że wiele osób jest jeszcze niezdecydowanych, jaką szkołę wybrać.

             Zaproszony gość zaproponował młodzieży dalsze porady zawodoznawcze na terenie szkoły wraz z badaniami, określającymi predyspozycje zawodowe. Badania te będą wykonane na wniosek rodzica.

             Dziękujemy za wprowadzenie w tematykę wyboru zawodu.

(aut. Agata Stawiarska)


PASOWANIE NA UCZNIA

             Dnia 3 października 2018 roku uczniowie klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ślęzakach zostali pasowani na jej uczniów. Od tego dnia są już  pełnoprawnymi członkami naszej społeczności szkolnej.

             Za nim p. dyrektor, Jacek Rożek, dokonał pasowania nasi milusińscy zaprezentowali ciekawy montaż słowno-muzyczny przygotowany pod czujnym okiem swojej wychowawczyni, p. Krystyny Dryki.

             Na pamiątkę pasowania każdy uczeń otrzymał dyplom oraz  „paczuszkę” z łakociami.

             Po części oficjalnej na nowych członków naszej społeczności szkolnej czekał poczęstunek przygotowany przez ich rodziców.


„DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA”

             1 października 2018 roku uczniowie z klasy VII, VIII oraz III gimnazjum wyjechali do kina w Nowej Dębie, aby obejrzeć film pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.

             Film inspirowany bestsellerem Arkadego Fiedlera znakomicie ukazał historię polskich asów przestworzy. Polscy lotnicy, którzy początkowo byli niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą, a ich poczynania przechodzą do historii. Są również doskonałymi przykładami patriotyzmu dla kolejnych pokoleń Polaków. W filmie ukazano także prywatne losy bohaterów, którzy jak każdy borykali się z problemami i trudnościami dnia codziennego. Historia Dywizjonu 303 to dziś szkolna lektura, a film przyciągnął ogromne rzesze widzów.

             Wyjazd naszych uczniów zorganizowała p. Anna Cieśla. Opiekunami byli: p. Aneta Wilk, p. Izabela Skowron oraz p. Krzysztof Sałek.

(aut. Marzena Ścipień)

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-10-31
Data publikacji:2018-10-31
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Szewc Beata
Liczba odwiedzin:1644