Listopad

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
18 grudnia 2020
  • NAUCZANIE ZDALNE – PRACA PRZEDSZKOLA
  • „POMAGAJĄC INNYM, POMAGASZ RÓWNIEŻ SOBIE”
  • WRÓŻBY ANDRZEJKOWE
  • „OSZCZĘDZAM W SKO”
  • POZNAJEMY ZWIERZĘTA DOMOWE I PODWODNE
  • PLUSZOWY MIŚ W PRZEDSZKOLU
  • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
  • MISIOWE KONKURSY
  • LEKCJA BIBLIOTECZNA
  • DZIEŃ PRAW DZIECKA
  • DZIEŃ PRAW DZIECKA
  • „JEDZ ZDROWO, ŻYJ KOLOROWO!”
  • WARSZTATY FILMOWE
  • ZIELNIKI
  • KUKIEŁKI
  • DZIEŃ MORO
  • NAUCZANIE ZDALNE – PRACA PRZEDSZKOLA
  • NACZYNIA Z BISKUPINA
  • WIELKI TEST SPORCIE
  • „NIEPODLEGŁA DO HYMNU”
  • „BEZPIECZNE WAKACJE 2020”
  • „DZIEŃ POSTACI Z BAJEK”

NAUCZANIE ZDALNE – PRACA PRZEDSZKOLA

             Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślęzakach informuje, że zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej od 30.11.2020r. do 17.01.2021 roku organizacja pracy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ślęzakach będzie wyglądała następująco:

  • przedszkole pracuje normalnie od 6:30 do 16:00;
  • klasy I-VIII uczą się nadal w systemie zdalnym z wykorzystaniem Office 365 lub dziennika elektronicznego, według dotychczasowego planu lekcji;
  • od 21.12.2020r. do 03.01.2021r. będzie trwała zimowa przerwa świąteczna;
  • od 04 do 17.01.2021r. będą trwały ferie zimowe.

„POMAGAJĄC INNYM, POMAGASZ RÓWNIEŻ SOBIE”

„Na to dane mi są oczy

bym zauważył innych,

uszy, bym ich słyszał,

nogi, bym do nich śpieszył,

ręce, bym ich podtrzymywał,

serce, bym ich kochał.”

             W grudniu najczęściej pamiętamy o osobach potrzebujących pomocy. W tym miesiącu przypada najwięcej akcji charytatywnych. Dlatego też nie bez znaczenia jest fakt, że 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

             Wolontariusze z naszej placówki aby podkreślić znaczenie DNIA WOLONTARIUSZA nakręcili krótki filmik zachęcający do pomocy innym. Zaprezentowali w nim szereg akcji organizowanych przez nich w naszej placówce w ciągu kilku ostatnich lat.


WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

             Dnia 30 listopada 2020 roku przedszkolaki przenieśli się do świata magii i czarów. Tego dnia nasi milusińscy jedząc ciasteczka z wróżbą, pijąc magiczne eliksiry, „korzystając” z usług wróżek starali się poznać swoją przyszłość. Oczywiście nie obyło się bez tradycyjnych zabaw andrzejkowych, tańców, wspólnego posiłku.

             Nad przebiegiem zabawy czuwały jej organizatorki, p. Ewa Hankus oraz p. Anna Obara-Fornal.

             Niestety uczniowie ze szkoły podstawowej nie mieli takiej możliwości ze względu na nauczanie zdalne oraz obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne. Do wirtualnej zabawy z wróżbami zaprosili ich opiekunka samorządu uczniowskiego oraz wychowawcy świetlicy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym Andrzejki odbędą się na terenie szkoły.


„OSZCZĘDZAM W SKO”

             Dnia 31 października 2020 roku obchodzony jest Światowy Dzień Oszczędzania. Z tej okazji w naszej placówce został ogłoszony konkurs dla całej „Rodziny SKO”, który zachęcał uczniów do gromadzenia swoich oszczędności w Szkolnej Kasie Oszczędzania.

             Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 30 listopada 2020 roku. Do osób odważnych, które w bieżącym roku szkolnym powierzyły swoje oszczędności „bankowej skarbonce” byli: Zuzanna Bereska (kl. III), Nikola Byczek (kl. III), Emilia Dryka (kl. II), Nikola Kaptur (kl. III), Weronika Marek (kl. III), Dominik Skowron (kl. II), Lena Sudoł (kl. I) oraz Mateusz Ślusarz (kl. VI).

             Szkolnymi opiekunami SKO są p. Iwona Kasza oraz p. Izabela Skowron.


POZNAJEMY ZWIERZĘTA DOMOWE I PODWODNE

             W dniach 26 i 27 listopada 2020 roku w przedszkolu dominowały tematy poświęcone zwierzętom, które możemy spotkać w gospodarstwie domowym oraz wodnym, czyli takie, które żyją w jeziorach, rzekach, morzach, czy oceanach.

             Starszaki wraz ze swoją wychowawczynią, p. Ewą Hankus przy współpracy z p. Eweliną Urbaniak, wykonały piękną farmę. Do jej zbudowania wykorzystały makaron, kaszę, ryż, tekturę oraz figurki zwierząt domowych. Podczas pracy każdy przedszkolak swobodnie wypowiadał się o sposobie odżywiania wybranego zwierzątka, produktach żywnościowych, które pośrednio wytwarzają….

             Z kolei młodsza grupa przedszkolna wraz ze swoją wychowawczynią, p. Anną Obara-Fornal, przeniosła się do świata podwodnego. Wykonali piękne akwarium, w którym możemy zobaczyć rybki, ślimaki, żółwie, małże, wodorosty, itp. Oczywiście nasi milusińscy próbowali również ustalić czym mogą się odżywiać te zwierzątka….


PLUSZOWY MIŚ W PRZEDSZKOLU

             Dnia 25 listopada 2020 roku w przedszkolu dominowały kolory: rudy, szary, czarny, biały oraz brązowy – popularne kolory pluszowych przytulanek. W ten sposób nasi milusińscy wraz ze swoimi wychowawczyniami, p. Ewą Hankus oraz p. Anną Obara-Fornal, włączyli się w obchody „Dnia Pluszowego Misia”.

             Ponadto, tego dnia każdy przedszkolak wykonał misiową maskę oraz na zakończenie dnia zjadł pyszny, słodki misiowy poczęstunek.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

             W listopadzie przypada nam kolejne święto, które lubią nasi uczniowie. To dzień Pluszowego Misia, który obchodzony jest 25 dnia miesiąca. Zwykle w tym dniu samorząd uczniowski organizował zabawę, w której każdy z uczniów mógł przynieść do szkoły swojego pluszaka, by zasiadł z nimi w szkolnej ławce.

             Niestety tym razem, kolejna nasza zabawa musiała odbyć się zdalnie. Każdy chętny uczeń mógł w tym dniu usiąść przed komputerem w domu ze swoim misiem i tak zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

             Dziękujemy wszystkim chętnym uczniom za udział w zabawie. Pamiętajmy, że pluszowy miś to przyjaciel każdego, czy małego, czy dużegoUśmiech.

(aut. Marzena Ścipień)


MISIOWE KONKURSY

Pluszaki to nasi najmilsi przyjaciele,

Spędzają z nami czasu bardzo wiele.

Zawsze przytulą i wysłuchają

I wszystkie tajemnice wiernie dochowają!

             Dnia 25 listopada świętowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w naszej szkole został ogłoszony konkurs plastyczno-literacki pn. „Mój przyjaciel – Miś”. Był on skierowany do uczniów klas I-III. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań artystycznych i literackich wśród dzieci.

             W konkursie plastycznym uczestniczyło 14 uczniów:

  • klasa I – Lena Sudoł, Monika Turbak, Nadia Kraciuk, Weronika Rzeszut, Karol Giza, Mateusz Rozmus, Jakub Dutkowski, Patryk Stawowy, Wojtuś Bańka;
  • klasa II – Emilia Dryka, Dominik Skowron, Hubert Wojnas;
  • klasa III – Marysia Smykla, Bartłomiej Kaczak.

             Wszystkie prace były estetycznie i pomysłowo wykonane, dlatego jury postanowiło nagrodzić jednakowo wszystkich uczestników.

             Dodatkowo, w konkursie literackim swoim talentem poetyckim wykazały się Lena Sudoł (kl. I), Weronika Rzeszut (kl. I) oraz Emilka Dryka (kl. II).

             Nagrody zostały pozyskane dzięki współpracy z kwiaciarnią „Koliber” w Skopaniu. Organizatorami konkursu były p. Anna Cieśla, p. Monika Cichoń we współpracy z p. Marzeną Ścipień.

(aut. Monika Cichoń)


LEKCJA BIBLIOTECZNA

             Dnia 25 listopada nasze przedszkolaki uczestniczyły w lekcji bibliotecznej. Spotkanie miało na celu przybliżenie dzieciom postaci Kubusia Puchatka. Pani Anna Cieśla wcieliła się w rolę jednego z jego przyjaciół – Tygryska. Dzieci z zainteresowaniem i uwagą wysłuchały opowieści pt. „Plon przyjaźni”.

             Za aktywny udział w zajęciach każde dziecko otrzymało odznakę Przyjaciela Pluszowego Misia.

             Spotkanie przygotowały p. Anna Cieśla oraz p. Monika Cichoń.

(aut. Monika Cichoń, Anna Cieśla)


DZIEŃ PRAW DZIECKA

             Dzień Praw Dziecka, to święto, które obchodzi się 20 listopada każdego roku. Powstało ono z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka. Jego celem jest zwiększenie świadomości dzieci, jak i dorosłych na temat praw, jakie przysługują każdemu dziecku oraz respektowanie ich.

             Znany pedagog Janusz Korczak tak pisał o prawach dzieci: „Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym, że dziecko to także człowiek, tyle, że jeszcze mały (…). Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego, a szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego. Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi i mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić. Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać, i każdego mogę zawsze na ratunek wzywać. Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami, nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami. Nikt nie może moich listów czytać bez pytania, mam też prawo do tajemnic i własnego zdania. Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa, a gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa(…).”

             Z okazji tego dnia uczniowie działający w samorządzie uczniowskim, postanowili z tej okazji nakręcić krótki filmik, w którym omawiają prawa dzieci. Bardzo dziękujemy uczniom za tę inicjatywę.

(aut. Marzena Ścipień)


DZIEŃ PRAW DZIECKA

             Dnia 20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich skierowana jest na dzieci i ich prawa.

             Nasze przedszkolaki przypomniały sobie swoje prawa oraz wykonały plakat, który jest symbolem solidarności wszystkich dzieci na świecie. Oczywiście wszystko odbyło się pod czujnym okiem wychowawczyń, p. Ewy Hankus oraz p. Anny Obara-Fornal.


„JEDZ ZDROWO, ŻYJ KOLOROWO!”

             W dniach od 16 do 19 listopada 2020 roku na zajęciach przedszkolnych dominowały tematy poświęcone zdrowemu odżywianiu oraz zdrowemu stylowi życia.

             Nasi milusińscy podczas zajęć dowiedzieli się jakie produkty warto jeść oraz co warto pić aby być zdrowym i silnym. Na podstawie tej wiedzy wykonali sylwetki – człowieka zadowolonego oraz niezadowolonego z artykułów, które spożywał oraz Piramidę Żywienia. Oczywiście wszystko odbywało się pod czujnym okiem p. Ewy Hankus oraz p. Anny Obary-Fornal.


WARSZTATY FILMOWE

             W dniach 17-18 listopada 2020 roku siedemnastu uczniów z naszego zespołu wzięło udział w warsztatach filmowych, które odbyły się on-line. Poprowadzili je: p. Anna Pawluczuk, absolwentka PWSFTViT w Łodzi oraz p. Piotr Pomostwoski, filmoznawca i pedagog.

             Dzięki udziałowi w warsztatach uczniowie poznali:

  • kulisy powstawania filmu,
  • narzędzia pracy montażysty,
  • triki stosowane przy postprodukcji,
  • jak nagrywa się dźwięk.

             Zajęcia warsztatowe zostały zorganizowane przez p. Danutę Boczulę.


ZIELNIKI

             Trzecioklasiści na edukacji polonistycznej oraz przyrodniczej omawiali dary jesieni, obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie. Podsumowaniem tych zajęć była praca długoterminowa – wykonanie jesiennych zielników.

             Trzecioklasiści w połowie listopada zaprezentowali jesienne albumy, które zostały wykonane pod czujnym okiem p. Krystyny Dryki.


KUKIEŁKI

             Przez kilka kolejnych lekcji pierwszoklasiści wraz ze swoją wychowawczynią, p. Beatą Guściorą, na zajęciach z edukacji polonistycznej omawiali zagadnienia związane z teatrem. Poznali pracę w „teatrze” lalkowym zza kulis i nie tylko.

             Dnia 17 listopada na zajęciach z edukacji technicznej postanowili i wykonali własnoręcznie kukiełkę-lalkę z łyżki. Praca nad „postacią” teatralną sprawiła im dużo frajdy. Każdy pragnął aby jego kukiełka była najładniejsza. Czy im się to udało, możecie ocenić sami….


DZIEŃ MORO

             Kolejny dzień z serii nietypowych, to tym razem „Dzień moro”, do którego zaprosił samorząd uczniowski. Obchodziliśmy go w piątek, 13 listopada. Dzień ten stał się tym bardziej nietypowy, gdyż wszyscy uczniowie szkoły podstawowej obchodzili go zdalnie ze swojego domu. Każdy z nich mógł w tym dniu założyć strój z elementami moro i zrobić sobie zdjęcie. Chętnych na szczęście nie brakowało i tym samym zapełniamy naszą szkolną galerięUśmiech.

(aut. Marzena Ścipień)


NAUCZANIE ZDALNE – PRACA PRZEDSZKOLA

              Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślęzakach informuje, że zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej od 8 do 29.11.2020 roku organizacja pracy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ślęzakach będzie wyglądała następująco:

  • przedszkole pracuje normalnie od 6:30 do 16:00;
  • klasy I-III przechodzą na nauczanie zdalne z wykorzystaniem platformy Office 365 Teams oraz dziennika elektronicznego, według dotychczasowego planu lekcji,
  • klasy IV-VIII uczą się nadal w systemie zdalnym z wykorzystaniem Office 365 lub dziennika elektronicznego, według dotychczasowego planu lekcji,
  • uczniowie objęci wspomaganiem, którzy nie będą mogli uczestniczyć nauczaniu zdalnym w domu, będą mogli za zgodą rodziców uczestniczyć w nauczaniu stacjonarnym lub zdalnym na terenie szkoły zgodnie ze swoim planem lekcji – RODZICE ZOBOWĄZANI SĄ WYPEŁNIĆ ODPOWIEDNIE DEKLARACJE W KANCELARII SZKOŁY,
  • zajęcia rewalidacyjne prowadzone będą z wykorzystaniem platformy Office 365 Teams zgodnie z planem zajęć. Jeżeli nie ma takiej możliwości zajęcia mogą odbywać się na terenie szkoły za zgodą rodzica – RODZICE ZOBOWĄZANI SĄ WYPEŁNIĆ ODPOWIEDNIE DEKLARACJE W KANCELARII SZKOŁY,
  • konsultacje dla uczniów klasy VIII przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty są prowadzone zdalnie:

          - język polski – we wtorek o godzinie 7:10,

          - matematyka – w środę o godzinie 7:10,

          - język angielski – w czwartek o godzinie 7:10,

  • kursy autobusu będą dopasowane do potrzeb dzieci przedszkolnych i szkolnych,
  • świetlica szkolna będzie dostępna jedynie dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19 w dotychczasowych godzinach swojej pracy – RODZICE ZOBOWĄZANI SĄ WYPEŁNIĆ ODPOWIEDNIE DEKLARACJE W KANCELARII SZKOŁY,
  • rodzice są zobowiązani być w stałym kontakcie z wychowawcą oraz z pedagogiem,
  • pedagog pozostaje do dyspozycji uczniów i rodziców z wykorzystaniem dziennika elektronicznego,
  • biblioteka szkolna jest czynna po uprzednim kontakcie z nauczycielem bibliotekarzem za pomocą dziennika elektronicznego.

             O wszelkich zmianach będziemy informować Państwa na bieżąco za pośrednictwem dziennika elektronicznego oraz strony internetowej. 


NACZYNIA Z BISKUPINA

             Dnia 10 listopada 2020 roku drugoklasiści na edukacji polonistycznej poznali życie mieszkańców dawnego Biskupina. Na podstawie fotografii oraz tekstu zapoznali się z budową domów, technikami wykonywania narzędzi oraz ubrań, z codziennym życiem ludzi.

             Ich uwagę przykuło lepienie naczyń z gliny. Postanowili więc na edukacji technicznej spróbować swoich sił i pokryć plastikowy pojemnik plasteliną. Praca była czasochłonna, ponieważ wymagała dużej dokładności, ale jej efekty końcowe zadowoliły młodych artystów.


WIELKI TEST SPORCIE

             Tradycją w naszej placówce jest organizowanie co roku w listopadzie „Biegu dla Niepodległej”. Niestety w tym roku było to niemożliwe ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa.

             Jednak nie zapomnieliśmy o ważnej dacie dla każdego Polaka – 11 LISTOPADZIE. Dzień przed nią, 10 listopada 2020 roku, czterdziestu jeden członków naszej szkoły wzięło udział w Wielkim Teście „Sportowcy dla Niepodległej” na platformie quizizz.com.

             Rywalizacja była ostra. O zwycięstwie decydował jeden punkt. W gronie finalistów testu znaleźli się:

  • Wiktoria Wilk (kl. VII),
  • p. Wiesław Bajdas,
  • Szymon Kasza (kl. VII).

             Organizatorami „zabawy” sportowej byli p. Danuta Boczula oraz p. Marek Mrzygłód.


„NIEPODLEGŁA DO HYMNU”

             Akcja „Niepodległa do hymnu” została zainicjowana w 2018 roku przez Biuro Programu „Niepodległa” z okazji setnej rocznicy odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI.

             Pomimo obostrzeń epidemiologicznych w bieżącym roku, 10 listopada 2020 roku o godzinie 11:11, uczniowie z naszej placówki odśpiewali hymn narodowy. Uczniowie klas I-VIII zrobili to w swoich domach rodzinnych podczas zajęć on-line, z kolei najmłodsi członkowie naszej społeczności – w przedszkolu.

             Uczestniczy akcji wykonali również flagi narodowe lub kotyliony aby oddać narodowy charakter akcji.


„BEZPIECZNE WAKACJE 2020”

              Dnia 9 listopada 2020 roku odbyło się rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu „Bezpieczne wakacje 2020” na profilaktyczny spot filmowy. Udział w nim wzięli uczniowie z naszej placówki pod opieką p. Danuty Boczuli.

             Nasi reprezentanci nakręcili spot filmowy pt. „Tajemnica” i zajęli II miejsce. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy ósmej: Patrycja Cebula, Patryk Kozdęba, Monika Lis, Jakub Paduch oraz Ewa Wilk.


„DZIEŃ POSTACI Z BAJEK”

             Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dzień ten wywołuje u dorosłych miłe wspomnienia, dla dzieci jest okazją do swobodnych wypowiedzi o ulubionych bajkowych bohaterach.

             Na świetlicy szkolnej od 2 do 6 listopada 2020 roku obchodzony był tydzień pod hasłem „Z bajką w świecie dzieci”. W trakcie jego trwania świetliczanie opowiadali swoje ulubione bajki, rozwiązywali rebusy, krzyżówki poświęcone bajkowym bohaterom, czytali fragmenty wybranych bajek, bawili się w kalambury oraz wykonywali prace plastyczno-techniczne.

             Był to czas sprzyjający swobodnym wypowiedziom świetliczan, prac plastycznych. Dzięki takim zajęciom nauczyciele pracujący na świetlicy poznali ulubione bajki  swoich podopiecznych, zweryfikowali ich upodobania, poznali „modnych” bohaterów młodego pokolenia.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-12-18
Data publikacji:2020-12-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Szewc Beata
Liczba odwiedzin:1121