Zespół Szkolno - Przedszkolny w Ślęzakach

Najnowsze aktualności

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślęzakach informuje, że trwają zapisy uczniów do Publicznego Przedszkola (od 12 lutego do 4 marca 2020r.) oraz do klasy I Publicznej Szkoły Podstawowej (od 9 do 31 marca 2020r.) - szczegóły.


DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

            Dnia 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W Polsce ten dzień obchodzony jest od 2012 roku.

             W naszej placówce Dzień Języka Ojczystego obchodzony był pod hasłem „Zakochaj się w ortografii”.

             Dnia 21 lutego 2020 roku, p. Danuta Boczula oraz p. Anna Cieśla, przygotowały dla naszych uczniów zagadki na korytarzach w formie rebusów, kodów. Na odważniejszych czekały łamańce językowe.

             Członkowie naszej społeczności szkolnej chętnie przyłączyli się do zabawy. Na najlepszych czekał słodki upominek.


„CO W TRAWIE PISZCZY”

             Dnia 21 lutego 2020 roku naszą placówkę odwiedził Teatrzyk Zielony Melonik ze sztuką „Co w trawie piszczy?”, którą obejrzeli przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III.

             W spektaklu zwrócono uwagę na właściwe nawyki żywieniowe i ruch. Jego bohaterka – biedronka Basia zwraca uwagę na zdrowy tryb życia. Udziela, razem z widownią, dobrych rad Marcelowi Gąsienicy dla którego brak ruchu i higieny to nic niepokojącego….

             Spotkanie z teatrem zostało zorganizowane przez p. Ewę Hankus przy współpracy z p. Elżbietą Dul, p. Krystyną Dryką, p. Beatą Guściorą, p. Beatą Małodzińską oraz p. Anną Obarą-Fornal.


  LEKCJA HISTORII

             Dnia 19 lutego 2020 roku w naszej placówce gościliśmy p. Helenę Sudoł, mieszkankę Ślęzaków. Do naszej szkoły przybyła na zaproszenie p. Ewy Krasoń i p. Beaty Szewc.

             Pani Helenka spotkała się z uczniami klas szóstych, którym opowiedziała o czasach II wojny światowej i okresie bezpośrednio po niej. Wspomniała, jak wojska niemieckie uciekały przed radzieckimi oraz o potyczce pomiędzy nimi w okolicach Baranowa, czasach komunistycznych.

             Nasz gość opowiedział swoim młodym słuchaczom o nauce w czasie wojny, „starej” szkole w Ślęzakach, budowie nowej, Domu Ludowego, o Żydach mieszkających w obecnym Domu Nauczyciela.

             Ponadto szóstoklasiści obejrzeli album, gazety, świadectwa szkolne, listy oraz pocztówki z „dawnych” czasów.

             Była to ciekawa lekcja historii dla młodych członków naszej społeczności szkolnej.

             Spotkanie z p. Helenką z szóstoklasistami zostało sfilmowane przez p. Danutę Boczulę.


BAL KARNAWAŁOWY

             Dnia 18 lutego 2020 roku w naszej placówce odbył się bal karnawałowy zorganizowany przez samorząd uczniowski pod opieką p. Marty Marek-Byczek. Podczas niego obowiązywał strój karnawałowy, którego przewodnim hasłem był „Mój ulubiony bohater”.

             Bal podzielony był na dwie części. Najpierw bawili się przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III. Wszyscy poprzebierani byli zgodnie z hasłem balu. Można więc było spotkać księżniczki, rycerzy, myszki, kotki, strażaków, policjantów i inne postacie. Zabawę wśród najmłodszych członków społeczności szkolnej prowadziła animatorka, p. Justyna Panek.

             Po naszych milusińskich przyszedł czas na uczniów klas V-VIII. Tutaj również dominowały piękne stroje ulubionych bohaterów. Na balowiczów czekały również rywalizacje grupowe i indywidualne, w których chętnie brali udział.

             Nie należy zapomnieć, że na wszystkich balowiczów w salach lekcyjnych czekały „syto” zastawione stoły, aby mogli na bieżąco uzupełniać zużyte kalorie.


WALENTYNKI

             W dniach od 12 do 14 lutego 2020 roku w naszej szkole odbywał się kiermasz kartek walentynkowych oraz słodkości – „walentynkowych babeczek” przygotowany przez członków wolontariatu oraz opiekunów SKO, p. Iwonę Kaszę i p. Izabelę Skowron.

             Zebrane pieniądze podczas kiermaszu zostaną przekazane podopiecznym hospicjum w Tarnobrzegu.

             W tych dniach również w naszej placówce działała Poczta Walentynowa. Każdy „zakochany” mógł do niej wrzucić kartkę i być pewnym, że trafi ona do właściwej osoby.

             Dnia 14 lutego AMOR ze swoją asystentką doręczał zebrane kartki walentynkowe „właściwym” połówkom….

             Zabawa w „listonosza” została zorganizowana przez samorząd uczniowski pod opieką p. Marty Marek-Byczek.


„MISTRZOWIE OSZCZĘDZANIA”

             Opiekunowie SKO, p. Iwona Kasza oraz p. Izabela Skowron, podsumowały 12 lutego 2020 roku działalność Szkolnej Kasy Oszczędności w pierwszym półroczu. Tego dnia zostały nagrodzone osoby, które na swoich „kontach” zgromadziły najwyższe kwoty. Należeli do nich:

 • I miejsce: Mateusz Ślusarz (kl. V),
 • II miejsce: Maria Ślusarz (kl. V),
 • III miejsce: Kamil Chmielowiec (kl. VIa).

             Gratulujemy nagrodzonym i zapraszamy do dalszego oszczędzania!


HERBATKA DLA BABCI I DZIADKA

             Dnia 11 lutego 2020 roku najmłodsi członkowie naszej społeczności szkolnej, przedszkolaki, zaprosili do szkoły swoich DZIADKÓW. Przygotowali dla nich, pod czujnym okiem p. Ewy Hankus, montaż słowno-muzyczny. O dekorację zadbała p. Anna Obara-Fornal.

             Przy ciastku, herbatce i kawie zaproszeni goście wysłuchali wierszy, piosenek, obejrzeli tańce w wykonaniu swoich ukochanych wnucząt. Na zakończenie spotkania otrzymali od nich pamiątkowe laurki…


PARKI NARODOWE

             Dla każdego mieszkańca naszej planety bardzo ważna jest ochrona środowiska. Aby uświadomić młodym mieszkańcom Ziemi, dlaczego należy dbać o przyrodę, trzecioklasiści wykonali plakaty prezentujące Parki Narodowe Polski. Nie tylko je zrobili, ale pięknie zaprezentowali przed swoją wychowawczynią, p. Beatą Guściorą.


LODOWISKO

             W piękny, słoneczny, ale mroźny piątek 7 lutego 2020 roku siódmoklasiści wraz ze swoim wychowawcą, p. Krzysztofem Sałkiem oraz p. Martą Marek-Byczek udali się na lodowisko do Majdanu Królewskiego.

             Tam miło spędzili czas na wspólnej zabawie na świeżym powietrzu….


„KSIĄDZ JAN OD BIEDRONKI”

             Kolejny Gminny Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Księdza Jana Twardowskiego jest już za nami. Jak zwykle uczniowie naszej szkoły świetnie się zaprezentowali.

             Hubert Myszka i Bartłomiej Ślusarz w zmaganiach wiedzowych i prezentacji multimedialnej zajęli II miejsce. Wykonali pełną refleksji prezentację, która zachwyciła swoją głębią jurorów i przybliżyła zebranym wielkość poezji księdza Twardowskiego.

             Z kolei Martyna Mrówczyńska pięknie wyrecytowała wiersz pt. ,,Wielkanocny pacierz”, a Kornelia Lis wykonała muzyczną interpretację utworu ,,Chleb”. Dziewczęta zajęły III miejsce.

             Drużyna naszej szkoły została przygotowana przez panią Annę Cieślę, a muzyczną oprawę zrealizował pan Łukasz Jugo.

(aut. Anna Cieśla)

             Gminny konkurs o księdzu Janie Twardowskim odbył się 6 lutego 2020 roku w Zespole Szkół w Baranowie Sandomierskim.


„DZIEŃ KAPCIA I SZLAFROKA”

             Samorząd Uczniowski natchniony smętną pogodą za oknem zorganizował dnia 5 lutego 2020 roku zabawę międzyklasową pod hasłem „Dzień kapcia i szlafroka”. Każdy, kto ubrał się odpowiednio do hasła dnia został zwolniony z pytania oraz zadania domowego.

             Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na korytarzach roiło się od barwnych szlafroków i kapci.

             Wynik zabawy międzyklasowej przedstawiał się następująco:

 • I miejsce klasa VII – 87%,
 • II miejsceklasa VIb – 84%,
 • III miejsceklasa II – 73%,
 • IV miejsce – klasa VIa – 67%,
 • V miejsce – klasa V – 60%,
 • VI miejsce – klasa III – 56%,
 • VII miejsce – klasa I – 20%

(aut. Hubert Myszka)


„CZAS NA ZAWODOWCÓW”

             Dnia 5 lutego 2020 roku uczniowie klasy VIII wraz ze swoją wychowawczynią, p. Anetą Wilk, udali się do Zespołu Szkół nr 2 Nowej Dębie. Tym samym odpowiedzieli na zaproszenie p. dyrektor placówki, Iwony Strojek.

            Nasi przyszli absolwenci zostali zapoznani z ofertą Zespołu Szkół. Ponadto wzięli udział w zajęciach praktycznych w następujących pracowniach: ekonomicznej, informatycznej, fryzjerskiej, mechanicznej, obrabiarek numerycznych CNC.

             Było to ciekawe i inspirujące spotkanie dla naszych uczniów.

             Po warsztatach ósmoklasiści udali się na lodowisko do Majdanu Królewskiego. Tam miło spędzili czas, po czym wrócili do swoich domów…


LODOWISKO

             Ferie upłynęły w naszym regionie bez śniegu i mrozu. Aby powetować sobie brak śniegu uczniowie klasy III, V, VIa i VIb udali się 4 lutego 2020 roku na lodowisko do Majdanu Królewskiego.

             Tam, mimo deszczowej pogody, świetnie bawili się na lodowisku. Było wiele upadków, śmiechu, wspólnej rywalizacji…, ale wszyscy cali i zdrowi powrócili do swoich domów.

             Wyjazd został zorganizowany przez p. Beatę Guściorę przy współpracy z p. Danutą Boczulą, p. Moniką Cichoń, p. Elżbietą Dul, p. Ewą Krasoń oraz p. Grzegorzem Koptyrą.


JASEŁKA

             Aby zatrzymać jak najdłużej bożonarodzeniową atmosferę uczniowie z naszej placówki zaprezentowali jasełka dla społeczności lokalnej.

             Pierwszy ich występ miał miejsce 26 stycznia 2020 roku w kościele parafialnym w Ślęzakach, drugi – 2 lutego 2020 roku na deskach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim.


„MISIE RATOWNISIE” – PODZIEL SIĘ PLUSZAKIEM

             Ogólnopolska akcja „Misie Ratownisie” to jeden z czterech programów prowadzonych przez Fundację Wsparcia 112. Jej celem jest przekazanie pluszaków jednostkom Straży Pożarnej, zespołom Ratownictwa Medycznego i innym służbom, aby były one wsparciem dla najmłodszych w ciężkich chwilach.

             W dniach od 29 listopada 2019 roku do 28 stycznia 2020 roku, z inicjatywy członków Szkolnego Koła Wolontariatu i ich opiekunów, p. Ewy Krasoń i p. Beaty Szewc, w naszym zespole trwała zbiórka pluszaków.

             Zebrane maskotki dnia 31 stycznia 2020 roku zostały przekazane p. Sławomirowi Partyce, który jest koordynatorem ogólnopolskiej akcji zbiórki MISI na rejon tarnobrzeski.

             DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZEKAZALI SWOJE MASKOTKI SŁUŻBOM RATOWNICZYM!!!


„TRADYCYJNA CHOINKA 2019”

             Dnia 29 stycznia 2020 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie Sandomierskim odbyło się uroczyste wręczenie nagród w gminnym konkursie Plastyki Bożonarodzeniowej „Tradycyjna choinka 2019”.

             Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie z naszej placówki, którzy swoje prace wykonali pod czujnym okiem p. Agnieszki Szymczyk.

             Nasi reprezentanci odnieśli sukces w kategorii kartki świąteczne klasy I-IV:

 • I miejsceMaja Dutkowska (kl. III),
 • II miejsceSzymon Tomczyk (kl. II).

KOCHANI DZIADKOWIE

             Dnia 28 stycznia 2020 roku uczniowie klas I-III zaprosili do szkoły swoich ukochanych DZIADKÓW. Przygotowali dla nich, pod czujnym okiem swoich wychowawczyń, montaż słowno-muzyczny pozostający w klimacie świąt Bożego Narodzenia.

             Nie jednej babci, nie jednemu dziadkowi zakręciła się łza w oku widząc swoją wnuczkę, wnuczka na scenie. Dopełnieniem uroczystości było wręczeniem laurek wykonanych przez młodych aktorów swoim gościom.

             Następnie wszyscy usiedli do stołów, gdzie miło spędzili czas przy cieście i herbatce….


KONCERT KOLĘD

             Dnia 19 stycznia 2020 roku członkowie Rady Parafialnej oraz Akcji Katolickiej zorganizowali w naszej placówce spotkanie noworoczno-opłatkowe dla zaproszonych gości.

             Spotkanie to uatrakcyjnił koncert kolęd w wykonaniu uczniów z naszego zespołu pod kierunkiem p. Łukasz Jugo.


„PUCHAREK BURMISTRZA”

             Dnia 13 stycznia 2020 roku, w pierwszy dzień ferii, w Zespole Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim odbyły się zawody sportowe dla klas I-III szkół podstawowych z gminy Baranów Sandomierski. Patronat nad zawodami sprawował Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski.

             Uczniowie naszej szkoły jak zwykle bardzo chętnie uczestniczyli w tych zmaganiach. Rywalizacja obejmowała konkurencje sprawnościowe i grę w piłkę nożną. Ponieważ część uczniów zachorowała nie wystartowaliśmy w zaplanowanym, pełnym składzie.

             Najwspanialsze jest to, że wszystkie szkoły, a właściwie dzieci odniosły sukces i każda szkoła otrzymała piękne puchary za zwycięstwo!

(aut. Grzegorz Koptyra)

             Opiekę nad naszymi młodymi sportowcami sprawowali: p. Krystyna Dryka oraz p. Grzegorz Koptyra. Naszą placówkę reprezentowali: Kacper Chmielarski (kl. III), Emilia Dryka (kl. I), Franciszek Kopeć (kl. III), Kacper Pruś (kl. II), Szymon Tomczyk (kl. II).


FERIE ZIMOWE

od 13 stycznia 2020 roku do 26 stycznia 2020 roku


„JESIEŃ W OBIEKTYWIE”

             W październiku ogłoszony został szkolny konkurs fotograficzny pt. „Jesień w obiektywie”, którego organizatorem była p. Agnieszka Szymczyk. Wpłynęło wiele zdjęć ukazujących piękno polskiej złotej jesieni.

             Dnia 9 stycznia 2020 roku jury wyłoniło zwycięzców. Zostali nimi:

 • I miejsce: Krzysztof Figacz (kl. VIb),
 • II miejsce ex aequo: Julia Burlikowska (kl. VI b) oraz Patrycja Cebula (kl. VII),
 • III miejsce ex aequo: Julia Gancarz (kl. VIII) oraz Jakub Paduch (kl. VII).

             Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy pięknych zdjęć.


„KOLĘDY I PASTORAŁKI”

             Dnia 9 stycznia 2020 roku w Zespole Szkół i Placówek w Baranowie Sandomierskim odbył się gminny konkurs wokalny „Kolęd i Pastorałek”. Udział w nim wziął zespół wokalno-instrumentalny z naszej placówki pod opieką p. Łukasz Jugo.

             Nasi reprezentanci wykonując kolędę „Nie było miejsca dla Ciebie” w swojej kategorii wiekowej wywalczyli II miejsce.

             Skład zespołu wokalno-instrumentalnego: Julia Burlikowska (kl. VIb), Konrad Burzyński (kl. VIII), Jakub Foc (kl. VIb), Bartłomiej Kasza (kl. VIII), Kornelia Lis (kl. VIb), Zuzanna Malinowska (kl. VIII), Martyna Mrówczyńska (kl. VIa), Kacper Mruk (kl. VIII), Hubert Myszka (kl. VIII), Bartłomiej Obara (kl. VIII), Bartłomiej Ślusarz (kl. VIII), Mateusz Ślusarz (kl. V), Szymon Ślusarz (kl. VIII), Wiktoria Wilk (kl. VIb).


 KURATORYJNE KONKURSY PRZEDMIOTOWE

             Co roku Kuratorium Oświaty w Rzeszowie organizuje konkursy przedmiotowe. Przystępuje do nich wielu uczniów, ponieważ umożliwiają zwolnienie z pisania egzaminu ósmoklasisty. Ci uczniowie automatycznie otrzymują maksymalną liczbę punktów z poszczególnych przedmiotów.

             W bieżącym roku szkolnym uczniowie z naszego zespołu najlepiej wypadli z chemii. Uczeń klasy ósmej, Bartłomiej Ślusarz, pokonał etap szkolny i dotarł do rejonowego. Niestety nie został zakwalifikowany do dalszej rywalizacji….


ZIMOWA PRZERWA ŚWIĄTECZNA

od 23 grudnia 2019 roku do 6 stycznia 2020 roku

             Nadchodzące święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości oraz refleksji dotyczących minionego okresu i planów na nadchodzący Nowy Rok.

             W tych wyjątkowych dniach Samorząd Uczniowski życzy wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, rodzicom wielu łask bożych od Dzieciątka Jezus; radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie najbliższych, przeżytych w miłości, radości i ciepłej atmosferze. Życzymy także sukcesów w nauce, pracy oraz wytrwałości w realizacji podejmowanych wyzwań.

             Niech Nowy Rok przyniesienie Wam wiele radosnych chwil i spełnienie najskrytszych marzeń.

Wesołych Świąt!


 „JEST TAKI DZIEŃ…”

             Dnia 20 grudnia 2019 roku uczniowie klas III i VIb zabrali nas do Betlejem, do małego Jezusa. Nowonarodzone Dzieciątko witali: aniołowie, pasterze, dzieci i trzej królowie. Przepiękna oprawa muzyczna, pięknie recytowane wiersze, tańce w wykonaniu aniołów wytworzyły prawdziwie świąteczny nastrój.

             Przedstawienie jasełkowe zostało przygotowane przez p. Beatę Guściorę, p. Danutę Boczulę i Monikę Cichoń, przy współpracy z p. Łukaszem Jugo oraz p. Bożeną Pandurą.

             Tego dnia również p. dyrektor, Agata Stawiarska, Burmistrz Miasta i Gminy Baranów Sandomierski, p. Marek Mazur oraz wicestarosta, p. Jacek Rożek, złożyli członkom naszej społeczności szkolnej świąteczne życzenia.

             To był ich ostatni dzień w szkole w bieżącym roku kalendarzowym….

             Dzień wcześniej, 19 grudnia, uczniowie poszczególnych klas z naszej placówki mieli swoje wigilie klasowe, podczas których łamali się opłatkiem, składali życzenia, śpiewali kolędy....


 Z WIZYTĄ U SAMOTNYCH

             Święta Bożego Narodzenia najczęściej kojarzą się z rodzinną atmosferą, obficie zastawionym stołem oraz pięknie ubraną choinką. Niestety nie wszyscy mogą spędzić święta w gronie rodzinnym. Wiele osób spędza je samotnie w swoich domach.

             Dnia 18 grudnia 2019 roku przedstawiciele wolontariuszy: Julia Gancarz, Monika Lis i Patrycja Magda, odwiedziły dwie samotne osoby z naszego regionu. Do ich domów „zawiozły” świąteczne życzenia oraz upominek, który ma im przypomnieć, że ktoś o nich myśli i pamięta, podczas tych świąt….


 „CYGANIANKI”

             Dnia 18 grudnia 2019 roku najmłodsi członkowie naszej społeczności szkolnej, przedszkolaki, gościły Panie: Halinę Ordon, Małgorzatę Rożek, Janinę Tłusty i Teresę Walską, członkinie Zespołu Ludowego „Cyganianki”.

             Panie opowiedziały naszym milusińskim o tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem, zaprezentowały własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne oraz wspólnie z przedszkolakami wykonały bombki świąteczne, które nasi młodzi artyści zabrali do swoich rodzinnych domów.

             Spotkanie z „Cyganiankami” zorganizowała p. Ewa Hankus przy współpracy z p. Anną Obarą-Fornal.


 „CZAD I OGIEŃ – OBUDŹ CZUJNOŚĆ”

             Dnia 18 grudnia 2019 roku gościliśmy w naszej placówce strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Nowej Dęby.

             Panowie spotkali się z uczniami klas VIa, VIb i VIII. Wśród nich poprowadzili pogadankę na temat „Czad i ogień – obudź czujność”. Goście nie tyle przypomnieli uczestnikom spotkania numery alarmowe do straży, ile te numery podali im sami uczniowie. Oczywiście nie obyło się bez dociekliwych pytań zadawanych przez członków naszej społeczności szkolnej.


 „HOBBIT”

             Dnia 17 grudnia 2019 roku trzydziestu jeden uczniów z naszej szkoły udało się do Nowej Dęby, do Samorządowego Ośrodka Kultury. Tam, obejrzeli spektakl pt. „Hobbit” przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.

             Przedstawiona na deskach Ośrodka Kultury historia, to nie tylko baśń o smokach i krasnoludach, ale również rzecz o przyjaźni, odwadze i poświęceniu, cechach tak ważnych w życiu każdego człowieka.

             Wyjazd został zorganizowany przez p. Annę Cieślę przy współpracy z p. Marią Bajdas i p. Danutą Boczulą.


 DAR SERCA

              W dniach od 21 listopada do 13 grudnia 2019 roku w naszym zespole trwała zbiórka produktów żywnościowych dla podopiecznych Hospicjum Świętego Ojca Pio w Tarnobrzegu. Taka zbiórka w naszej placówce została zorganizowana już po raz piąty. Po raz kolejny jej inicjatorami byli członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką p. Ewy Krasoń i p. Beaty Szewc. W trakcie jej trwania wśród uczniów zbierano produkty długoterminowe: ryż, kasze, makarony, konserwy rybne i mięsne, dżemy, mąkę, słodycze, przyprawy, galaretki, płatki śniadaniowe, budynie, kisiel, słodycze.

             Ponadto, w dniach od 9 do 18 grudnia został zorganizowany kiermasz świąteczny. Pieniądze uzyskane z niego oraz zebrane wśród nauczycieli, pracowników administracji i obsługi o łącznej wartości 600 zł zostały przekazane na ręce p. Marii, pod opieką której przebywa 160 podopiecznych.

             Dnia 16 grudnia opiekunowie koła wraz z p. Grzegorzem Koptyrą oraz przedstawicielami wolontariuszy: Julią Burlikowską, Patrycją Cebulą, Kornelią Lis, Martyną Mrówczyńską, Hubertem Myszką, Wiktorią Nowak i Dianą Pazdyk, zawieźli zebrane produkty do hospicjum. Na miejscu spotkali się z dyrektorem hospicjum, p. Marią oraz osobami tam przebywającymi.

             Nasi wolontariusze nie tylko zawieźli zebrane artykuły, ale wspólnie z podopiecznymi hospicjum śpiewali kolędy. Podczas wspólnego kolędowania słodkie upominki rozdawał Mikołaj.

             DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA ZROZUMIENIE POTRZEB INNYCH!!!


 MAKULATURA

              W dniach od 4 do 13 grudnia 2019 roku, dzięki inicjatywie p. Elżbiety Dul, zebraną makulaturę (około 500 kg) w naszej placówce dostarczyliśmy do specjalnego kontenera znajdującego się w Tarnowskiej Woli. Kontener ten został przygotowany przez misjonarzy z Lublina, którzy zebraną makulaturę spieniężą, a uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczą między innymi na stypendia dla dzieci z plemienia Higaonon.


„POMAGAJĄC INNYM, POMAGASZ RÓWNIEŻ SOBIE”

             Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku, 5 grudnia, Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

             Z tej okazji, dnia 13 grudnia w naszej placówce odbył się krótki apel poświęcony pomocy drugiemu człowiekowi. W trakcie jego trwania odpowiedziano na dwa ważne pytania: Co znaczy pomagać? oraz Kto to jest wolontariusz?

             Aby pokazać, że każdy może zostać wolontariuszem, każdy uczeń z naszej placówki miał przynieść symbolicznego „cukierka”. Następnie przyniesione słodycze zostały zebrane i rozdane przez wolontariuszy członkom naszej społeczności szkolnej. Tego dnia wszyscy uczniowie zrobili coś dobrego dla drugiego człowieka.


 „ABC ANIMACJI”

             Dnia 10 grudnia 2019 roku do naszej placówki, na zaproszenie p. Danuty Boczuli, zawitał wędrujący filmoznawca, p. dr Iwo Sulka.

             Zaproszony gość poprowadził warsztaty filmowe wśród chętnych uczniów klas VI-VIII. Podczas ich trwania uczniowie wysłuchali wykładu o animacji poklatkowej, poznali główne zasady pracy przy animacji i techniki jej tworzenia oraz sami tworzyli krótkie animacje.

             Spotkanie z dr Iwo było możliwe dzięki współpracy naszej szkoły z Filmoteką Szkolną.


 „PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA”

             Dnia 9 grudnia 2019 roku uczniowie klas I-III udali się do Kielc, do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Tam obejrzeli spektakl „Przygody Koziołka Matołka”, który opowiadał o przygodach głównego bohatera przemierzającego świat w poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi.

             Ponadto nasi milusińscy wzięli udział w lekcji teatralnej poprowadzonej przez p. Małgorzatę, która dała swoim młodym gościom szansę wystąpić na deskach teatru.

             Wyjazd został zorganizowany przez p. Krystynę Drykę, p. Beatę Guściorę, p. Beatę Małodzińską, przy współpracy z p. Moniką Cichoń i p. Iwoną Kaszą.


         Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że w dniu 8 grudnia 2019 roku odeszła p. Elżbieta Karpińska, nauczycielka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ślęzakach.

         Pani Ela z naszą placówką związana była od 1981 roku, kiedy to rozpoczęła pracę jako nauczyciel języka polskiego. Jednak w naszym zespole zostanie zapamiętana jako nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.

         Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona w środę, 11 grudnia 2019 roku o godzinie 13:00 w rodzinnej miejscowości zmarłej, w Polichnie.


MIKOŁAJKOWY SEANS FILMOWY

             W nocy, z 6 na 7 grudnia 2019 roku ósmoklasiści wraz ze swoją wychowawczynią, p. Anetą Wilk, urządzili sobie mikołajkowy seans filmowy. Tej nocy, wszyscy w mikołajowych czapkach oglądali filmy o postaci będącej symbolem dobroci, bezinteresowności, mającej dla każdego dobre słowo lub upominek….


MIKOŁAJKOWE SZALEŃSTWO

             Dnia 6 grudnia 2019 roku do naszej placówki zawitał niecodzienny gość. Korytarzami naszej szkoły, z koszem pełnym słodyczy, wędrował święty Mikołaj ze Śnieżynką. Dla osób, które przez cały rok były „grzeczne” miał coś słodkiego, dla „niegrzecznych” rózgę.

             Ponadto, tego dnia uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami wręczali sobie prezenty mikołajkowe, a w młodszych klasach i w przedszkolu gościliśmy postać z brodą z dużym workiem prezentów….

             Czy wszyscy byli z nich zadowoleni? – należy zapytać się obdarowanych….


MIKOŁAJKOWY TURNIEJ PIŁKARSKI

             Dnia 6 grudnia 2019 roku w Zespole Szkół w Woli Baranowskiej odbył się Mikołajkowy Turniej Piłkarski. Udział w nim wzięła drużyna z naszej placówki pod opieką p. Marka Mrzygłóda.

             Nasi reprezentanci, po zaciekłej walce, ostatecznie zajęli IV miejsce.

             Skład drużyny: Patrycja Cebula (kl. VII), Kacper Mruk (kl. VIII), Magdalena Pitra (kl. VII), Kamil Stawowy (kl. VII), Mikołaj Surowiec (kl. VIII), Tomasz Szal (kl. VIII), Kamil Szlęzak (kl. VII), Mateusz Ślusarz (kl. V), Szymon Ślusarz (kl. VIII) oraz Patryk Żarów (kl. V).


„ODPOCZYWAJ NA WSI 2019”

             W ubiegłym roku szkolnym uczniowie z naszego zespołu wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Odpoczywaj na wsi 2019”, którego organizatorem był Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

             Uroczyste wręczenie nagród w naszej placówce miało miejsce 5 grudnia 2019 roku. W kategorii klasy 0-III wyróżnienie wywalczyła Gabriela Pruś z klasy III. Dyplom za udział w konkursie odebrała Maja Dutkowska (kl. III).

             Dziewczęta swoje prace wykonały pod czujnym okiem p. Agnieszki Szymczyk.


PASOWANIE NA UCZNIA

             Dnia 5 grudnia 2019 roku odbyła się uroczysta akademia, której głównymi bohaterami byli pierwszoklasiści z naszej placówki. Nasi milusińscy zaprezentowali piękny montaż słowno-muzyczny przygotowany pod czujnym okiem wychowawczyni, p. Beaty Małodzińskiej, przy współpracy z p. Iwoną Kaszą oraz p. Izabelą Skowron.

             Następnie złożyli ślubowanie, po którym p. dyrektor, Agata Stawiarska, pasowała ich na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ślęzakach.

             Od tego dnia pierwszoklasiści są pełnoprawnymi członkami naszej społeczności szkolnej.


„CHROŃMY ZWIERZĘTA”

             W dniach od 8 października do 30 listopada 2019 roku w naszej placówce trwała zbiórka karmy dla schroniska dla zwierząt w Machowie, które jest pod opieką Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia „Chrońmy zwierzęta”. Akcja cieszyła się dużym poparciem środowiska szkolnego. Została zorganizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu pod opieką p. Ewy Krasoń i p. Beaty Szewc.

             Dnia 4 grudnia opiekunowie koła wraz z jego przedstawicielami: Patrycją Cebulą, Malwiną Kłos, Kornelią Lis, Moniką Lis, Patrycją Magdą, Martyną Mrówczyńską oraz Dianą Pazdyk zawiozły zebrane produkty do przytuliska. Na miejscu dziewczęta wykazały własną inicjatywę – zaproponowały, że mogą wyprowadzić czworonogi na spacer. I tak też zrobiły.


MIKOŁAJ W FILHARMONII

             Niecodziennie MIKOŁAJKI obchodzili uczniowie klasy piątej oraz klas szóstych ze swoimi wychowawczyniami, p. Danutą Boczulą, p. Elżbietą Dul oraz p. Ewą Krasoń.

             Dnia 3 grudnia 2019 roku wszyscy udali się do Filharmonii do Rzeszowa, gdzie obejrzeli balet „Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego. Nasi młodzi widzowie mieli szansę zobaczyć baletową opowieść o dziewczynie zamienionej w łabędzia, w której zakochał się książę. W trakcie jej trwania lektor wprowadzał publiczność w klimat opowieści oraz zachęcał młodych widzów do aktywnego udziału. Przestawienie dopełniała przepiękna scenografia, rekwizyty, kostiumy oraz oryginalna muzyka Piotra Czajkowskiego.

             Młodzi widzowie byli pod wrażeniem inscenizacji baletowej. Sami wczuwali się w role głównych bohaterów oraz przeżywali ich perypetie….


NAGRODA SKO

             Rok rocznie Szkolna Kasa Oszczędności działająca przy naszej szkole podstawowej bierze udział w konkursie organizowanym dla Szkolnych Kas.

             Dnia 2 grudnia 2019 roku, dzięki zaangażowaniu opiekunów oraz członków naszego szkolnego SKO, NAGRODĘ III stopnia na etapie regionalnym w edycji 2018/2019 z rąk przedstawicieli Banku PKO S. A. w Tarnobrzegu odebrała p. Izabela Skowron.

             Ponadto, opiekunowie SKO – p. Izabela Skowron oraz p. Maria Tłuścik-Babula, otrzymały brązowe odznaki za upowszechnianie praktycznych aspektów oszczędzania wśród uczniów podpisane przez prezesa zarządu PKO BP, p. Zbigniewa Jagiełło.

             GRATULUJEMY!!!